10:52 AM 1397/10/22 تعداد بازدید: 478

  استحصال خاویار پرورشی برای اولین بار در استان اصفهان

 پرورش ماهیان خاویاری از فعالیت های آبزی است که طی یک دهه گذشته در کشور در حال انجام است. هر چند که گوشت ماهیان خاویاری مطلوب و پرطرفدار در دنیا محسوب می شود اما هدف مهمتر از پرورش این ماهی تولید " خاویار" می باشد. ارزش ماهیان خاویاری نه به جهت استفاده از گوشت آنان که به واسطه تخم آنان است که به خاویار یا مروارید سیاه مشهور است.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران خاویار از فراورده های پر ارزش غذایی در جهان محسوب می شود که با توجه به وفور این ماهی در دریای خزر در سنوات قبل و استحصال خاویار تولید شده توسط این ماهیان، خاویار ایرانی یک برند مهم در دنیا بوده و شهرت جهانی دارد.
مهندس مجتبی فوقی مدیر شیلات و امور آبزیان استان اصفهان در خصوص این خبر گفت: با توجه به کاهش صید چشمگیر این ماهی در دریای خزر (در سال 75 حدود 1600 تن و در سال 96 به حدود 29 تن رسیده است) توجه به پرورش ماهیان خاویاری در مزارع آبزی پروری طی سنوات اخیر مورد توجه شیلات کشور بوده و استان های مدنظر و مستعد در این زمینه اقدام نموده اند.
وی افزود: آغاز فعالیت در زمینه تولید ماهیان خاویاری در استان اصفهان به سال 89 برمی گردد. که این فعالیت در چندین مزرعه با ورود بچه ماهیان خاویاری با وزن متوسط حدود 8 تا 10 گرم آغاز شد و ضمن پیگیری موضوع پرورش این ماهیان توسط شیلات استان و مدیریت جهادکشاورزی شهرستان و تلاش های چشمگیر و ستودنی بهره بردار، بعد از حدود هشت سال در ماه جاری برای اولین بار در شهرستان آران و بیدگل، از یک ماهی خاویاری (فیل ماهی) به وزن حدود 62 کیلوگرم میزان حدود 5 کیلوگرم خاویار پرورشی توسط متخصصین امر استحصال شد. 
مهندس فوقی در پایان  اظهار امیدواری کرد که با استمرار این فعالیت در استان بتوانیم در آینده شاهد شکوفایی و گسترش هر چه بیشتر این فعالیت باشیم.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران