امروز : پنج شنبه 31 خرداد 1403 بروزرسانی:1403/03/30

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

11:37 AM 1402/08/27 تعداد بازدید: 97

مدير كل شيلات هرمزگان بر ظرفيت مناسب شناور هاي آب هاي دور در تامين ماهي براي كارخانجات كنسرو سازي و نقش آن در تامين امنيت غذايي تاكيد كرد.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مسعود باراني با اشاره به اينكه اين نشست به منظور هماهنگي و برنامه ريزي اعزام شناورهاي آبهاي دور هرمزگان به آبهاي بين المللي برگزار شده است گفت: خوشبختانه استان هرمزگان گام هاي خوبي در اين زمينه برداشته شده است .
وي برخورداري از بيش از80 فروند شناور آبهاي دور در استان هرمزگان را ظرفيتي مناسب براي بهره برداري از ذخاير بين المللي و آبهاي دور آبزيان خواند و تصريح كرد: در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۱ هزار و ۱۲۰ تن صيد داشتيم و پيش‌بيني‌ مي‌شود در جمع بندي صيد سال ۱۴۰۲ شاهد رشد افزون بر ۲۰ تا 30 درصد در صيد شناورهاي آب‌هاي دور باشيم.
وي، گونه هاي غالب صيد شده در آب‌هاي دور را به ترتيب هوور مسقطي، گيدر، هوور، زرده، مارلين و گاليت عنوان كرد و گفت: شناورهاي صيادي لنج هاي آب‌هاي دور تامين كننده مواد اوليه كارخانه‌هاي تُن ماهي كشور هستند.
در ادامه مديركل امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران با بيان اينكه استان هرمزگان با توليدات شيلاتي بيش از ۳4۰ هزار تُن در سال ركوردار توليدات شيلات كشور و همچنين قطب محصولات شيلاتي كشور است تصريح كرد: در اين  ميزان توليدات شيلاتي هرمزگان، صيد و صيادي با صيد سالانه بالغ بر 320 هزار تن نقش اساسي و محوري دارد كه بخش قابل توجه اي از اين مهم به صيد آبهاي دور تعلق مي گيرد.
  رضا عباس پور نادري با اشاره به رونق ايجاد شده  توسط شناورهاي صيادي آبهاي دور در حوزه اشتغال و اقتصاد گفت: اين شناورها نقش بسزايي در تامين نياز ماهي، كارخانجات تن ماهي كشور و به گردش در آمدن چرخ اقتصاد شيلات كشور دارد و اميد است با هماهنگي ها و برنامه ريزي هاي صورت گرفته  و در حال انجام شاهد افزايش سهم استان هرمزگان از برداشت ذخاير آبهاي دور در آبهاي بين المللي و قاره هاي ديگر باشيم.
وي توسعه صيد در آب هاي بين المللي و دور را يكي از برنامه هاي مهم شيلات كشور خواند و افزود: در كشور حدود 900 فروند شناور در آبهاي دور مشغول به فعاليت صيادي هستند.
عباس پور نادري گفت:  از ديگر فعاليت هاي بين المللي مي توان به تلاش سازمان شيلات ايران براي صيد در آب هاي ساحلي ساير كشور ها مانند موريس،،سومالي و ... نام برد كه در سطوح بالا در حال پيگيري بوده و در صورت انعقاد قرارداد با اين كشور ها گام بلندي در افزايش توليد و صيد گونه هاي داراي ارزش اقتصادي بالا برداشته خواهد شد.

گفتني است در اين نشست حاضرين به بيان نكته نظرات چالش ها و ارائه راهكار براي توسعه صيد آبهاي دور پرداختند.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)