امروز : پنج شنبه 31 خرداد 1403 بروزرسانی:1403/03/30

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

10:19 AM 1403/03/15 تعداد بازدید: 67

مديركل دفتر برنامه‌ريزي و بودجه سازمان شيلات از سرمايه‌گذاري نزديك به يك ونيم همتي در زير بخش شيلات و آبزيان در دولت سيزدهم خبرداد.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران ، رجبعلي قربان زاده درباره ميزان جذب سرمايه‌گذاري  در زيربخش شيلات و آبزيان در دولت سيزدهم گفت: در سال 1399 ميزان سرمايه گذاري در زيربخش شيلات و آبزيان به ميزان 14 هزار و 246 ميليارد ريال بوده كه حدود 63 درصد آن از طريق تسهيلات بانكي، 20 درصد از سوي بخش خصوصي و 17 درصد آن از طريق اعتبارات دولتي محقق شده است.

قربان زاده افزود: بيشترين ميزان سرمايه‌گذاري مربوط به پرورش ميگو به ميزان 37 درصد و سپس در حوزه پرورش ماهيان سردآبي و ماهيان گرم آبي به ترتيب با 30 و 23 درصد قرار دارد.

وي درباره ميزان سرمايه‌گذاري در سال 1402 خاطرنشان كرد: در زيربخش شيلات و آبزيان به ميزان 189 هزارميليارد ريال سرمايه‌گذاري انجام شده است كه 90 درصد آن توسط بخش خصوصي، پنج درصد از اعتبارات بخش دولتي و 5 درصد از تسهيلات بانكي تامين شده است.

قربان زاده بيشترين ميزان سرمايه‌گذاري را مربوط به پرورش ماهيان سردآبي و ميگو به ترتيب به ميزان 34 و 33 درصد برشمرد و افزود: پرورش ماهي در قفس با 18 درصد، ماهيان گرم آبي با 10 درصد و پرورش ماهيان خاوياري با 4 درصد بيشترين ميزان سرمايه‌گذاري را به خود اختصاص داده‌اند. 

پرورش ماهي در قفس روشي نوين با بازگشت سرمايه بيشتر

مديركل دفتر برنامه‌ريزي و بودجه سازمان شيلات از رشد هزار و 200 درصدي ميزان سرمايه‌گذاري در زيربخش شيلات طي سه سال دولت سيزدهم اشاره كرد و گفت: بخش بزرگي از اين سرمايه‌گذاري توسط بخش خصوصي اتفاق افتاده است كه اين امر نشان از جذاب بودن فعاليت‌هاي زيربخش شيلات و سودآوري بيشتر اين طرح‌ها دارد.

قربان زاده پرورش ماهي در قفس را به‌عنوان روشي نوين و با بازگشت سرمايه بيشتر معرفي كرد و افزود: اين بخش نيز با استقبال بسيار خوب بخش خصوصي مواجه بوده و با توجه به اهداف سازمان شيلات در برنامه جهش توليد و برنامه هفتم توسعه نويد بخش آينده اي روشن در اين حوزه است.

خوداتكايي 100 درصدي در توليد لارو ميگو در دولت سيزدهم

اين مقام مسئول، درباره وضعيت خوداتكايي در توليد نهاده‌ها و تجهيزات شيلاتي در دولت سيزدهم گفت: در زمينه طراحي، ساخت و استقرار قفس پرورش ماهي در دريا به خوداتكايي 100 درصدي دست يافتيم و در زمينه خوراك آبزيان نيز ميزان خوداتكايي 98 درصد بوده است.

قربان زاده از خوداتكايي 100 درصدي در توليد لارو ميگو خبر داد و گفت: در سال 1402 حدود 4.4 ميليارد قطعه لارو ميگو در كشور توليد شد.

وي خوداتكايي 85 درصدي تجهيزات قفس، طراحي، ساخت و استفاده از تكنولوژي هاي صيد و صيادي در آب هاي كم عمق، عميق و سطحي را مورد اشاره قرار داد و گفت: در زمينه طراحي، ساخت و استفاده از شناورهاي صيادي قايق، لنج و كشتي براي صيد در آب هاي كم عمق، عميق و سطحي به خوداتكايي 100 درصدي دست يافته ايم.


منبع: ايانا

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)