امروز : جمعه 28 مرداد 1401 بروزرسانی:1401/05/27

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:59 AM 1400/09/01 تعداد بازدید: 21
  افزايش صيد و قيمت مناسب ماهي كپور دريايي همزمان با گسترش رنگ آبي كرونايي در مازندران بازارهاي ماهي فروشي‌ استان را با رونق بيشتري همراه كرده است.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، بازديد ميداني خبرنگار ايرنا از چند بازار ماهي فروشي‌ شهرهاي مازندران از جمله ساري و فريدونكنار نشان مي دهد كه حضور آحاد مردم در اين بازارها به مراتب بيشتر شده است و اين روزها مملو از مشتريان كپور پسندي است كه اينگونه ماهي دريايي پرچرب را در وزن هاي ۶۰۰ گرمي تا يك كليويي ۳۵ تا ۴۵هزار تومان خريداري مي كنند؛ قيمتي كه نسبت به گونه هاي كفال و سفيد دريايي بسيار ارزان تر و مقرون به صرفه تر شده است.

اختلاف قيمت ماهي سفيد و كفال در مقايسه با كپور سبب شده تا تقاضاي عمومي مردم براي خريد اين گونه از ماهي درياي خزر بازار ماهي فروشان مازندران را با ازدحام مشتري مواجه كند ، مشترياني كه حاضرند براي خريد كپور در صف انتظار بايستند و برخي از آنان تا ۱۰ كيلوگرم از اين نوع ماهي را خريداري مي كنند.

كپور دريايي كه همواره يكي از گونه هاي مشتري پسند در بازار ماهي فروشان بود ، دستكم طي يك دهه گذشته به خاطر كمبود صيد بندرت در بازار يافت مي شد و بيشتر صيد اين گونه نيز با وزن بالاي يك كيلوگرم قابل مشاهده بود ، اما طبق گزارش رسمي شيلات مازندران رها سازي بچه ماهي كپور در كنار گونه سفيد طي سال هاي  اخير بويژه از  پنج سال پيش در رودخانه هاي استان سبب شد تا صيد و عرضه اين گونه از ماهي به حدود ۴۰ درصد از مجموعه صيد امسال استان را افزايش يابد.

طبق اعلام رسمي شيلات مازندران از ابتداي فصل صيد يعني از پانزدهم مهر ماه تا بيستم آبان ۳۸۰ تن ماهي دريايي شامل كفال ، سفيد و كپور صيد شد كه ۴۰ درصد آن را كپور دريايي با وزن قابل توجه بيشتر از ۶۰۰گرمي تشكيل مي دهد.

شلوغي كم سابقه   

علاوه بر قيمت مناسب ماهي كپور كه سبب شكل گيري رقابت مشتريان بر سر خريد اينگونه ماهي دريايي ارزان قيمت شده ، وضعيت كرونايي استان را هم در رونق بازارهاي ماهي فروشي استان نبايد ناديده گرفت. طبق گزارش رسمي سامانه ماسك متعلق به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي از اول هفته جاري رنگ كرونايي ۱۶ شهرستان مازندران آبي شده است كه نسبت به يك هفته پيش دو برابر شده است.

يكي از حجره داران بازار ماهي فروشي فريدونكنار كه رونق بازار را نشانه اي از بازگشت به دوران پساكرونايي مي داند ، حضور مردم در بازار را طي يك هفته اخير كم سابقه توصيف كرد و گفت :امسال نيز همانند سال گذشته شاهد صيد و عرضه فراوان گونه كپور البته با  اندازه بزرگتر نسبت به سال گذشته هستيم و از آن جايي كه قيمت آن در مقايسه با گونه سفيد و كفال بسيار مناسب محسوب مي شود ،  تقاضا نيز براي خريد اين گونه ماهي دريايي زياد شده است.

محمد بخشي اضافه كرد : در سال هاي گذشته ماهي كپور دريايي با وزن بالاي ۸۰۰ گرم و به مقدار كم در بازار ماهي فروشان استان براي عرضه وجود داشت ، اما در ۲ سال اخير از ابتداي فصل صيد تاكنون كپورهاي ۶۰۰ تا يك كيلوگرمي به وفور وجود دارد.

وي با اظهار اين كه ماهي كپور دريايي خوش خوراك و پر طرفدار است ، ادامه داد : وجود كپور با وزن يك كيلوگرمي با قيمت حداكثر ۴۵ هزار تومان در كنار كفال با همين وزن ولي با قيمت ۲۵۰ هزار تومان سبب رونق بيشتر بازار ماهي فروشي شده است.

بخشي قيمت ماهي كفال با وزن ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرمي را هم ۷۰ هزار تومان اعلام كرد و گفت : ماهي سفيد با وزن ۵۰۰ تا ۷۰۰ گرمي نيز ۵۵تا ۷۰ هزار تومان خريد و فروش مي شود كه البته بسيار كم است.

وي افزود : قيمت انواع ماهي هاي پرورشي نيز نسبت به قبل از شروع فصل صيد ماهيان دريايي تا ۱۰ درصد كاهش يافته است به گونه اي كه ديروز يكشنبه ۳۰ آبان قيمت ماهي پرورشي سفيد ، كپور و فيتيباك با وزن بيشتر از يك كيلو و ۲۰۰ گرمي به ترتيب ۳۸ هزار ، ۲۸هزار  و ۲۲ هزار تومان بود.

بخشي قيمت هر كيلو گرم ماهي قزل آلا را نيز ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان اعلام كرد و گفت : قبل از شروع صيد اين گونه پر طرفدار ۱۱۵تا ۱۴۰  هزار تومان در هر كيلو گرم عرضه مي شد.

يكي از مزيت هاي گسترش رنگ آبي كرونايي در مازندران گذشته از رونق بازار ماهي فروشان ، كاهش دغدغه مردم براي قرار گرفتن در كنار يكديگر  بوده است. اين وضعيت را مي توان در ازدحام جمعيت هنگام « چوب زني » ماهيان دريايي در بازار ماهي فروشي ساري واقع در جاده ساري به قائمشهر مشاهده كرد. در حالي كه چوب زني يا همان تعيين قيمت ماهي فقط براي حجره داران است ، ولي اين روزها مردمي كه براي خريد ماهي به بازار ماهي فروشي مراجعه مي كنند ، تماشاي اين صحنه را از دست نمي دهند.

يكي از حجره داران اين بازار صيد و عرضه ماهي كپور را امسال بي نظير توصيف كرد و گفت: به دليل جثه ريز كفال و قيمت بالاي اين گونه ماهي ، تقاضا بسيار كم است ولي در عوض ماهي كپور با اندازه و قيمت مناسب مشتري زيادي دارد كه سبب رونق بازار شده است.

سيد سعيد سليماني با بيان اين كه هر مقدار ماهي كپور وارد بازار شود ، مشتري دارد و حجره داران اصلا نگران فروش نيستند ، توضيح داد: حجره داران نيز با بالا رفتن مقدار فروش در اعلام قيمت ها منصفانه برخورد مي كنند ، چرا كه فروش زياد با سود مناسب منطقي براي هر دو طرف منصفانه است.

وي با اظهار اين كه ماهي كفال درشت در وزن يك كيلويي ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان قيمت مي خورد، ادامه داد: در حالي كه كپور با هيمن وزن ۴۵هزار تومان است ، اگرچه كفال بر خلاف كپور به دليل نداشتن تيغ و خوراك خاص همواره طرفدار دارد ، ولي قيمت آن بسيار بالا است و معمولا مشتريان خاص خودش را دارد و افرادي كه قدرت خريد بالايي دارند ، خريدار اين گونه هستند.

اين ماهي فروش گفت : معمولا در سه ماهه اول فصل صيد كفال بيشترين نوع صيد صيادان را تشكيل مي دهد ، ولي در سه سال اخير كپور دريايي عامل رونق بازار شده است و از آنجايي كه شرايط كرونايي نيز به واسطه واكسيناسيون بهتر شده و شرايط به سمت عادي شدن مي رود ، حضور مردم در بازار چندين برابر شده است.   

وزن ۴۰ درصدي كپور در تور صيادان 

مديركل شيلات مازندران ضمن تاييد افزايش صيد ماهي كپور دريايي طي فصل صيد پارسال و امسال گفت: رها سازي اين گونه از بچه ماهي در كنار ماهي سفيد نتيجه داده است به طوري كه حدود ۴۰ درصد از ميزان صيد امسال ماهيان  دريايي را به خود اختصاص داده است. 

حسن اسحاقي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اين كه از ابتداي فصل صيد يعني پانزدهم مهر تا بيستم آبان ماه ۳۸۰ تن انواع ماهي صيد شده است، افزود: اينكه در بين گونه هاي كفال و  سفيد حدو ۴۰ درصد آن كپور با وزن  ۶۰۰گرمي تا يك كيلو و ۳۰۰گرمي صيد و در بازار عرضه شود، نشان دهنده اهميت اجراي طرح هاي تكثير طبيعي و نيمه مصنوعي و رها سازي آن در رودخانه هاي استان است.

وي ادامه داد: در سال ۹۵  بيش از يك ميليون و ۴۰۰هزار قطعه ، سال ۹۶ حدود يك ميليون و ۲۰۰هزار قطعه ، سال ۹۷ حدود سه  ميليون  قطعه ،  سال ۹۸ پنج ميليون قطعه ، سال ۹۹ ، ۶ ميليون قطعه و امسال نيز هشت ميليون  قطعه بچه ماهي كپور در درياي خزر رها سازي شده است.

مدير كل شيلات مازندران با  ذكر اين نكته كه طبق بررسي هاي ميداني هر ساله  ماهيان  كپور با وزن و اندازه بزرگتري در سبد صيد ماهيگيران شركت هاي پره قرار مي گيرد، توضيح داد: اين نتيجه همكاري و احساس مسئوليت صيادان در رعايت  وزن گيري كامل  ماهيان كپور و سفيد رها سازي شده است ،يعني اتحاديه صيادي پره استان چشمه تورهايشان را طوي تنظيم مي كنند كه اين دسته ماهيان كم وزن در آنها گرفتار نشوند.

وي دليل قيمت مناسب ماهي كپور را هم افزايش صيد و اختلاف قيمتي آن با ماهي كفال اعلام كرد.

مازندران چهار هزار و ۲۰۰ صياد براي صيد ماهيان دريايي در خزر دارد كه در ۵۴ شركت صيادي پره سازماندهي شده اند. اين صيادان كار صيد ماهيان استخواني دريايي را از نيمه مهر ماه هر سال شروع مي كنند و تا اواخر فروردين ادامه مي دهند.

گونه هاي كفال، ماهي سفيد و كپور عمده ترين ماهيان استخواني درياي خزر هستند كه توسط ماهيگيران صيد و در بازار عرضه مي شود.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)