امروز : دوشنبه 24 مرداد 1401 بروزرسانی:1401/05/24

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

9:46 AM 1401/02/31 تعداد بازدید: 142

  معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران گفت: ظرفيت توليد خوراك آبزيان حدود 1 ميليون تن در كشور است و مي توان مازاد مصرف را هم صادر كرد.

  به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مهندس سيدحسين حسيني  در نشست با كاركنان شيلات لرستان افزود: تلاش مي شود در بستر عرضه و تقاضاي خوراك و نهاده آبزيان، مسير صحيح اقتصادي ايجاد شود تا علاوه بر تامين خوراك، بستر صادرات هم فراهم شود.

وي تصريح كرد: همچنين صندوق حمايت از فعاليت هاي شيلات راه اندازي مي شود و پيش از اين نيز "شيلات كارت" با هدف تامين سرمايه در گردش ايجاد شده است.

وي همچنين  اظهار داشت: تسهيلاتي در استان ها براي توسعه آبزي پروري اهدا مي شود كه بايد در سطح ملي باشد و علاوه بر اين، فعاليت هاي دانش بنيان، اقدامات ترويجي و انتقال فناوري به اين حوزه هم بسيار اهميت دارد.

مهندس حسيني اضافه كرد: يك ميليون و ۲۶۸ هزارتن ظرفيت توليد آبزيان كشور است كه ۷۱۵ هزار تن در بخش صيد و صيادي و ۵۵۵ هزار تن آبزي پروري شامل ماهيان سردآبي، گرمابي، زينتي و ميگو در آب شور مي باشد.

وي با اشاره به رتبه نخست لرستان  در توليد ماهي قزل آلا گفت: در گذشته براي تأمين تخم چشم زده به خارج از كشور وابسته بوديم كه اكنون براي توليد بيش از ۵۰ درصد نياز كشور، در اين استان زير ساخت وجود دارد يا قابل تأمين است.

وي تنوع گونه پرورشي ماهي در لرستان را قابل توجه دانست و افزود: باتوجه به بازديدهاي ميداني، فرصت هاي خوبي در استان ايجاد شده است كه تا چهار سال آينده شاهد تحول و جهش مناسبي خواهيم بود.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي لرستان* نيز گفت:  ۲۰۰ ميليارد تومان در سفر ۱۹  آذر پارسال رئيس جمهور براي شيلات استان لحاظ شده است.
سيد عماد شاهرخي افزود: بخشي از زيرساخت هاي مورد نياز براي جذب اين اعتبار تأمين شده است و بخشي از اين رقم نيز با همكاري سازمان برنامه و بودجه، شيلات و جهاد كشاورزي تأمين خواهد شد.

كيارش بيرانوند مديركل شيلات لرستان نيز گفت: ظرفيت كنوني توليد آبزيان در استان سالانه ۳۰ هزار تن است كه در سال آينده به بيش از ۳۵ هزار تن مي رسد.

وي افزود: چندين مجتمع توليد ماهيان خاوياري در استان در حال تجهيز و جذب سرمايه گذاران جديد نيز در دست اقدام است كه پيش بيني مي شود با توليد بيش از پنج هزار تن ماهي خاوياري، در سال هاي آينده توليد ۵۰ تا ۱۰۰ تن خاويار محقق شود.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)