امروز : دوشنبه 24 مرداد 1401 بروزرسانی:1401/05/24

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

10:32 AM 1401/03/01 تعداد بازدید: 98

مديركل دفتر بازسازي و حفاظت از ذخاير ژنتيك آبزيان سازمان شيلات ايران از رشدي ۶۵ درصدي صادرات خاويار در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، ناصر كرمي راد در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه تا پايان سال ۱۴۰۰ در ۲۲ استان كشور۱۷۷ مزرعه فعال پرورش ماهيان خاوياري داشتيم، گفت: از اين تعداد ۱۴۷ مزرعه صنعتي و پروانه دار و ۳۰ مزرعه خرد و خانگي است.

وي ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۱۲۷ تن گوشت ماهيان خاوياري در ۲۰ استان و  ۱۶تن و ۱۰۴كيلوگرم خاويار  در ۱۳ استان توليد و استحصال شد و سه استان مازندران، گيلان و فارس رتبه‌هاي اول تا سوم توليدكنندگان گوشت و خاويار را در كشور به خود اختصاص داده‌اند.

مديركل دفتر بازسازي و حفاظت از ذخاير ژنتيك آبزيان سازمان شيلات كشور تصريح كرد: ميزان توليد خاويار نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۴تن و ۱۰۰ كيلوگرم افزايش داشته است. يعني از ۱۲تن در سال ۱۳۹۹ به ۱۶ تن و ۱۰۰ كيلوگرم در سال ۱۴۰۰ رسيديم.

رشد ۶۵ درصدي صادرات خاويار در سال ۱۴۰۰

وي در ادامه به ميزان صادرات خاويار و گوشت ماهيان خاوياري اشاره كرد و گفت: به دو شكل خاويار از كشور خارج مي‌شود. خاويار در حجم زياد بايد به گمرك اظهار و از مسير گمرك خارج شود و خاويار به ميزان كم يا مسافري بدون اظهار به گمرك قابل خروج است. بر اساس آخرين آمار گمرك كشور در سال ۱۴۰۰، ۳۷۷۴ كيلوگرم خاويار به ۳۳ كشور صادر شده است. برآورد مي‌شود كه حدود ۲ تن هم به صورت مسافري خارج شده باشد. اين يعني به طور كل ۵ تا ۵.۵ تن خاويار در سال ۱۴۰۰ از كشور خارج شده است. آمار صادرات در سال ۱۳۹۹ از مسير گمرك ۲۲۸۱ كيلوگرم بوده كه در مجموع حدود ۴ تا ۴.۵تن خاويار به ۲۴ كشور صادر شده است. بر اساس آمار گمرك ميزان صادرات خاويار در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل آن بيش از ۶۵ درصد رشد داشته است.

صادرات خاويار بدون مجوز جريمه سنگيني دارد

كرمي‌راد در پاسخ به اين سوال كه آيا امكان قاچاق خاويار وجود دارد يا خير؟ گفت: خروج خاويار از كشور نيازمند مجوز از سايتس cites (كنوانسيون تجارت بين‌المللي گونه گياهي و جانوري در حال انقراض) است. بنابراين تجارت خاويار زير نظر اين سازمان بوده و ورود خاويار بدون مجوز به كشورهاي ديگر غير ممكن و قاچاق محسوب شده و جريمه سنگيني در پي خواهد داشت.

وي عنوان كرد: بر اساس اظهارات صادركننده‌ها قيمت هركيلو خاويار به صورت عمده ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ يورو است اين خاويار تا به دست مصرف كننده برسد حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هزار يورو مي‌شود. قيمت خاويا بلوگا(فيل ماهي) در داخل كشور كيلويي ۲۰ تا ۲۲ ميليون در مزارع و قيمت هر كيلو خاويار سيبري نيز ۱۵ تا ۱۶ ميليون تومان است.   

رتبه اول در صادرات خاويار بلوگا

مديركل دفتر بازسازي و حفاظت از ذخاير ژنتيك آبزيان سازمان شيلات كشور اضافه كرد: در چند سال اخير رتبه يك صادرات خاويار بلوگا را در دنيا داريم.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)