امروز : دوشنبه 24 مرداد 1401 بروزرسانی:1401/05/24

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

5:50 PM 1401/04/03 تعداد بازدید: 104
رئيس سازمان شيلات استان ايران گفت: افزايش توليد آبزيان تا سقف دو ميليون و 600 هزار تن و صادارات 2.2 ميليارد دلاري در برنامه هاي امسال هدف گذاري شده است.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران؛ نخستين جلسه ستاد توسعه شيلات و آبزي پروري استان قزوين روز چهارشنبه با حضور محمد مهدي اعلايي استاندار قزوين، سيد حسين حسيني معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان شيلات ايران، ميثم پيله فروش معاون اقتصادي،رضا افلاطوني رئيس سازمان جهاد كشاورزي، ياري رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي و شنتياني مديركل محيط زيست در استانداري برگزار شد.
سيد حسين حسيني در اين نشست اظهارداشت: دولت مردمي آقاي رئيسي با شعار تحول وارد عرصه شده و بعد از امنيت نظامي در صدد تقويت امنيت غذايي مردم است تا در آينده دچار چالش نشويم.
وي اضافه كرد: كارشناسان سياسي پيش بيني مي كنند در آينده نه چندان دور جهان با بحران امنيت غذايي مواجه شده و تامين غذا از مسير فعاليت هاي دامداري و مرغداري ها كه آلودگي زيست محيطي و مصرف آب بالايي دارند محدود خواهد شد لذا در دهه هاي آينده شيلات محور فعاليتها قرار خواهد گرفت.

معاون وزير جهاد كشاورزي يادآورشد: سالم ترين پروتئين، متعلق به آبزيان است و تلاش مي كنيم با برنامه ريزي انجام شده ضمن كاهش قيمت تمام شده توليدات شيلاتي به افزايش مصرف ماهي در سبد غذايي مردم كمك كنيم.
وي اضافه كرد: ارزان سازي خوراك ماهيان از ديگر برنامه هايي است كه براي كاهش قيمت تمام شده توليد در دستور كار است تا بتوانيم فرهنگ استفاده از ماهي و آبزيان را در سبد غذايي بالا ببريم.
صادرات 520 ميليون دلاري آبزيان در سال گذشته/ هدف گذاري 2.2 ميليارد دلاري 
رئيس سازمان شيلات ايران در خصوص ظرفيت صادراتي اين محصولات نيز گفت: ميزان صادرات محصولات شيلاتي و آبزي پروري در سال گذشته 520 ميليون دلار بود كه در حال حاضر براي افزايش آن تا ميزان 2 ميليارد و 200 ميليون دلار هدف ‌گذاري كرده ايم.
حسيني گفت: صنعت آبزي پروري و ماهيان زينتي در ارز آوري و صادرات بي بديل است كه در اين ميان در استان قزوين هم ظرفيت بسيار خوبي وجود دارد كه بايد از آن استفاده كنيم. 
افزايش توليد به 2 ميليون و 600 هزار تن در چهارسال آينده
وي اظهارداشت: بر اساس برنامه تحول گرا كه در سازمان شيلات تدوين شده بايستي تا افق 1404 به اندازه 40 سال گذشته توليد آبزي پروري داشته باشيم تا كشور به خوداتكايي و استقلال برسد.
اين مسئول بيان كرد: در سال گذشته با 19 درصد افزايش صادرات و كاهش واردات مواد اوليه و سازه‌اي تراز تجاري كشور مثبت شد و اميدواريم اين وضعيت همچنان ادامه يابد. 
حسيني يادآورشد: همزيستي ماهيان زينتي و صنعت قابل توجه است و براي رسيدن به حلقه هاي اول و آخر ، استان قزوين مي تواند به عنوان يك الگوي شاخص بخوبي وارد ميدان شود.
رئيس سازمان شيلات استان قزوين تصريح كرد: ايجاد اشتغال و حلقه هاي واسط، بعنوان هلدينگ در بخش ماهيان زينتي اهميت ويژه دارد و در قزوين با وجود قابليت توليد نهاده هاي اوليه، از بچه ماهي تا خوراك ماهي، صادرات و بازار مصرف مي توان اين منطقه را به يك پايلوت موفق تبديل كرد. 
معاون وزير جهاد كشاورزي يادآورشد: اگر حلقه هاي زنجيره كامل صنعت آبزي پروري از توليد تا مصرف بخوبي شكل بگيرد مي تواند ارزآوري و درآمد خوبي را محقق كند
ضرورت افزايش سرانه مصرف ماهي در كشور و استان قزوين 
وي سرانه مصرف ماهي در تهران را 8 كيلوگرم و در استان قزوين 6.9 كيلوگرم ذكر كرد و گفت: با فرهنگ سازي با كمك رسانه ها بايستي در اين زمينه فعالتر عمل كنيم و اگر بتوانيم 800 گرم مصرف را بالا ببريم ديگر هيچ توليد اضافي روي دست توليدكننده باقي نخواهد ماند.
حسيني گفت: مصرف ماهي از شائبه لوكس بودن و مصرف در شب عيد بايد خارج شده و هفته اي دو تا سه نوبت در وعده غذايي مردم قرار گيرد تا به سلامت خانواده ها كمك كند و اين كار با كمك همه دستگاههاي فرهنگي و رسانه ها مي تواند نتيجه دهد.
رئيس سازمان شيلات ايران بيان كرد: توجه به توسعه شيلات مي تواند به توليد غذاي سالم، تقويت اشتغال، ارزآوري، كسب درآمد، تامين امنيت غذايي كشور كمك كند و حتي در استانهايي كه تنش آبي دارند با استفاده از آب بازگرداني شده مي تواند توليد را انجام داد.
وي اضافه كرد: ماهيان زينتي نيز يك ظرفيت ارزشمند در بخش صادرات است كه با صنايع جانبي آن مي تواند به اشتغال و اقتصاد فعالان اين عرصه و توسعه مشاغل خانگي و نيز ايجاد نشاط در ميان خانواده ها كمك كند. 
حسيني اظهارداشت: اولويت ما دادن مجوز به سرمايه گذاران بومي هر استان براي مشاركت در طرح هاي شيلات است و در استان قزوين هم با وجود ظرفيت هاي فراوان در صورت ارائه طرح جامع توسعه آبزيان مي توانيم حمايت هاي لازم را انجام دهيم.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)