امروز : دوشنبه 24 مرداد 1401 بروزرسانی:1401/05/24

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

7:54 AM 1401/04/12 تعداد بازدید: 40

طرح پرورش ماهي با استفاده از آب دريا در مساحت‌هاي كوچك در منازل روستاهاي ساحلي استان بوشهر مي‌تواند نقش مهمي در اشتغال و توليد داشته باشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران،  برخورداري از سواحل طولاني و همجواري با خليج فارس يكي از مهمترين ظرفيت‌ها در استان بوشهر است كه فرصت‌هاي فرواني را در اختيار مردم اين استان قرار داده است.
دريا علاوه بر منابع نفت و گازي كه دارد، بستري مناسب براي تجارت و دريانوردي است و از قديم‌الايام محلي براي امرار و معاش مردم اين ديار بوده است و بوشهري با كشورهاي حاشيه خليج فارس مبادلات تجاري گسترده‌اي داشته‌اند.
صيد و صيادي از ديگر ظرفيت‌هاي همجواري با دريا براي مرزنشينان استان بوشهر است؛ بسياري از اهالي اين ديار روزي خود را از دريا مي‌گيرند و دل به دريا زده و از اين سفره بزرگ روزي برمي‌دارند.
پرورش آبزيان يكي ديگر از ظرفيت‌هاي خليج فارس براي استان بوشهر است به گونه‌اي كه بخش عمده ميگوي پرورشي كشور توسط پرورش دهندگان استان بوشهر توليد مي‌شود و اين صنعت در حال گسترش است.
علي‌رغم طرح‌هاي عظيمي كه در حوزه پرورش ميگو در استان بوشهر اجرا شده است، در زمينه پرورش ماهي آنگونه كه بايد كاري انجام نشده و ظرفيت استان در اين زمينه خيلي بيشتر از وضعيت كنوني است.
استان بوشهر داراي ۷۰۰ كيلومتر نوار ساحلي است كه بايد علاوه بر پرورش ميگو، براي توسعه طرح‌هاي پرورش ماهي اقدامات لازم در استان انجام شود.
پرورش ماهي در منازل روستاهاي همجوار دريا
مديركل شيلات استان بوشهر اظهار داشت: با توجه به ظرفيت‌هاي بسيار خوبي كه در استان بوشهر وجود دارد، توسعه طرح‌هاي پرورش آبزيان را در اين استان در دستور كار داريم.
علي بازدار با بيان اينكه اجراي طرح‌هاي آبزي‌پروري باعث تأمين نيازهاي مردم به اين آبزيان مي‌شود ادامه داد: حفظ ذخاير دريايي كه با تهديد جدي روبرو هستند از ديگر مزاياي اجراي طرح‌هاي آبزي پروري است.
وي خاطرنشان كرد: استان بوشهر قطب ميگوي پرورشي كشور است و با توسعه زيرساخت‌ها و تصويب طرح‌هاي مختلف شاهد اجراي سطح زير كشت و توليد ميگوي پرورشي در استان خواهيم بود.
مديركل شيلات استان بوشهر با اشاره به حمايت ويژه از طرح‌هاي آبزي پروري در سطح استان بوشهر بيان كرد: پرورش ماهيان دريايي در روستاهاي ساحلي استان بوشهر از برنامه‌هاي مهمي است كه در دستور كار قرار گرفته است.

حمايت همه جانبه از طرح‌هاي آبزي‌پروري
وي اضافه كرد: طرح پرورش ماهيان دريايي با استفاده از آب دريا در مساحت‌هاي كوچك در منازل روستاهاي همجوار دريا با طرح پايلوت در روستاي تنبك شهرستان كنگان كليد خورده است.
بازدار با اعلام حمايت ويژه از اجراي چنين طرح‌هاي در سطح مناطق ساحلي استان بوشهر ادامه داد: پيش بيني مي‌شود به تدريج شاهد توسعه آن در ساير نقاط استان باشيم.
مدير كل شيلات استان بوشهر تصريح كرد: براي حمايت همه جانبه از چنين پروژه‌هايي حمايت خود را اعلام كرده و خواستار ورود چنين پتانسيل‌هايي در عرصه توليد محصولات شيلاتي هستيم.
حركت بزرگ بوشهر در عرصه پرورش ماهي
استاندار بوشهر نيز چندي پيش به اهميت توسعه طرح‌هاي آبزي پروري در استان اشاره كرده و خواستار حمايت ويژه از پروژه‌هاي پرورش ماهي و ميگو در سطح سواحل استان بوشهر شده بود.
احمد محمدي‌زاده از آغاز اجراي طرح‌هاي بزرگ و مهم در پرورش ماهي و ميگو در استان بوشهر خبر داد و تصريح كرد: در سواحل استان بوشهر حركت بزرگي در عرصه پرورش ماهي در قفس با هدف‌گذاري توليد ۵۰ هزار تن آغاز شده است.
وي با بيان اينكه امسال براي توليد سه هزار تن ماهي پرورشي در استان بوشهر برنامه‌ريزي شده است تصريح كرد: به ظرفيت هزار تن قفس پرورش ماهي راه‌اندازي مي‌شود و طرح‌هاي مرتبط با اين حوزه با جديت در دستور كار قرار خواهد گرفت.
با توجه به وجود ظرفيت‌هاي فراوان در عرصه پرورش ماهي در استان بوشهر، انتظار مي‌رود كه ضمن ايجاد زيرساخت‌هاي مناسب براي اجراي چنين طرح‌هايي، تسهيلات مورد نياز نيز در اختيار سرمايه گذاران قرار گيرد.
اجراي طرح‌هاي پرورش ماهي علاوه بر حفظ ذخاير دريايي نقش مهمي در ايجاد اشتغال، درآمدزايي و همچنين ارزآوري خواهد داشت.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)