امروز : دوشنبه 24 مرداد 1401 بروزرسانی:1401/05/24

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

10:21 AM 1401/04/12 تعداد بازدید: 51

مدير شيلات آذربايجان شرقي از توليد بيش از 9 هزار تن انواع آبزيان (گرم آبي، سرد آبي و خاوياري) طي سال گذشته  در استان خبر داد و افزود: تعداد 60  مزرعه با مديريت به صورت خانوادگي در كار آفريني و اشتغال زايي در روستاها و شهرستان هاي استان آذربايجان شرقي سهيم هستند . 


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مهندس قاسم جعفروند در گفتگو با خبرنگاران با بيان اين‌كه  تعداد 18  شهرستان استان فعاليت آبزي پروري را به صورت خانوادگي مديريت مي كنند، افزود: شهرستان مراغه با تعداد 12 مزرعه و شهرستان سراب با تعداد 9 مزرعه در امر مشاركت خانوادگي شيلات پيشتاز هستند.
  وي اظهار كرد: طي سال 1400، بالغ بر  18 تن ماهيان خاوياري، 485 هزار قطعه زالو و 14 ميليون و 482 هزار قطعه ماهي زينتي  و بيش از 3 تن ريز جلبك در استان توليد شده است. 
مهندس جعفروند افزود:  اين مديريت علاوه بر تلاش در توسعه آبزي پروري فعاليتهاي چشمگيري  در زمينه آبزي مصرفي  داشته است كه فعاليت 10 رستوران ويژه آبزيان، معرفي رستوران منتخب شيلات در سطح كشور ، فعاليت تعداد 30 تفرجگاه شيلاتي، ايجاد و بهسازي تعداد 150 فروشگاه و مراكز عرضه آبزيان از اقدامات شاخص شيلات در استان مي باشد  .
وي با اشاره به اينكه آبزي پروري و آبزي مصرفي بايد همسو و همگام  با هم رشد و توسعه داشته باشند افزود : هم اكنون وجود  استخرهاي ذخيره آب در مزارع كشاورزي استان آذربايجان شرقي، پتانسيل هاي بالقوه اي را در جهت توليد و مصرف آبزيان فراهم آورده است.
مدير شيلات آذربايجان شرقي گفت : امروزه توليد ماهي سالم در  صدر برنامه هاي اين مديريت قرار گرفته است و در حال حاضرتوليد آبزيان به عنوان يكي از منابع پروتئيني با ارزش غذايي بالا در اكثر شهرستانهاي استان با توجه به امكانات بالقوه موجود در حال گسترش مي باشد . 
وي ادامه داد: با وجود تعداد 2000 استخر ذخيره آب كشاورزي در سطح استان و با توجه به ابعاد احداث شده با لحاظ نمودن شرايط كمي وكيفي توليد ماهي به صورت معيشتي امكان پذير است.
وي اعلام كرد : با افزايش توان مديريتي صاحبان استخرها ميزان توليد نيز قابل افزايش مي باشد.
مهندس جعفروند افزود: بديهي است استان آذربايجان شرقي با وجود مزارع فعال آبزي پروري و  استخرهاي  ذخيره با اشتغال زايي از مهاجرت جوانان روستايي  جلوگيري كرده و همچنين با افزايش بهره وري آب و سرانه مصرف آبزيان در نقاط روستايي  افزايش درآمد روستائيان را موجب  شده است .
وي اظهار داشت: افزايش سهم همياري خانوادگي در مزارع پرورشي  در مجموع توليد آبزيان در سطح استان را افزايش داده  و ضمن ايجاد اشتغال مولد براي روستائيان ، شيوه مديريتي خانوادگي با كاهش هزينه ساخت و ساز و پراكنده كاري با افزايش بهره وري و استفاده بهينه از منابع آبي سوق داده شود. وي افزود : توام بودن پرورش ماهي با فصل زراعي و ايجاد درآمد قابل توجه آن، سبب پذيرش آبزي پروري از سوي كشاورزان و خانو اده هاي آنها در نقاط مختلف روستايي استان  شده است .
  جعفروند در پايان ضمن دعوت از صاحبان مزارع فعال موجود و استخرهاي ذخيره آب كشاورزي  جهت مشاركت اعضاي خانواده در توليد آبزيان  اعلام كرد : اين نوع همياري و مشاركت ها علاوه بر رفع مشكل بيكاري جوانان، درآمدزايي و    بهره وري بالاتري را نصيب خانواده ها خواهد كرد.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)