امروز : دوشنبه 24 مرداد 1401 بروزرسانی:1401/05/24

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

7:51 AM 1401/04/14 تعداد بازدید: 48

سرپرست معاونت صيد و بنادر و ماهيگيري سازمان شيلات ايران از صيد ۲۰ هزار و ۵۳ تن كيلكا در آب‌هاي درياي خزر خبر داد.
به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، سيد مصطفي بهشتيان در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به ثبيت ذخاير ماهيان كيلكا طي سال‌هاي اخير از صيد ۲۰ هزار و ۵۳ تن از آب‌هاي درياي خزر توسط صيادان استان‌هاي گيلان و مازندران خبر داد.
سرپرست معاونت صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران با اشاره به اينكه سال ما قبل آن ۲۰ هزار و ۱۳۸ تن كيلكا ماهي از درياي خزر صيد شده بود، يادآور شد: بنابراين تفاوت رقم صيد دو سال گذشته حدو ۵۵ تن بوده است.
وي خاطرنشان ساخت: با توجه به وجود تفاوت بسيار اندك ميزان صيد كيلكا ماهيان درياي خزر طي سال‌هاي اخير، مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه ميزان ذخاير اين گونه ارزشمند در درياي خزر به ثبيت رسيده است.
اين مقام مسئول در سازمان شيلات ايران با اشاره به فعاليت ۷۴ فروند شناور صيادي كيلكاگير در آب‌هاي درياي خزر، عنوان كرد: از اين ميزان ۳۰ فروند شناور به استان گيلان و ۴۴ فروند شناور به استان مازندران اختصاص دارد.
به گفته بهشتيان، هر ساله سهم صيد كيلكا ماهيان درياي خزر توسط صيادان استان مازندران در مقايسه با صيادان استان گيلان بيشتر است.
به گفتۀ سرپرست معاونت صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران، بيش از ۹۰ درصد كيلكاي صيد شده در درياي خزر متاسفانه به مصرف پودر ماهي مي‌رسد.
وي بيان داشت: از آنجا كه كيلكا ماهيان در اعماق بيش از ۴۰ متر صيد مي‌شوند لذا خاصيت غذايي بسيار بيشتري در مقايسه با ساير آبزيان حتي ماهيان استخواني برخوردارند، اما متاسفانه به دليل عدم آگاهي عموم مردم از اين امر قيمت كيلكا همچنان پايين است.
بهشتيان با اشاره به اينكه مي‌توان با فرآوري ماهيان كيلكا و ايجاد تنوع غذايي با استفاده از اين محصول مشتريان بيشتري پيدا كرد، اذعان داشت: در سال‌هاي اخير تلاش تشكل‌هاي صيادي بر افزايش مصرف انساني كيلكا ماهيان است تا سود بيشتري عايد صيادان شود.
اين مقام مسئول در سازمان شيلات ايران با اشاره به اينكه از سال ۷۹ با ورود مهاجم شانه‌دار به آب‌هاي خزر شاهد كاهش چشمگير ماهيان كيلكا بوديم، اظهار داشت: اين گونه شانه دار با از بين بردن غذاي اصلي ماهيان كيلكا باعث كاهش ذخاير اين گونه ماهيان با ارزش درياي خزر شد.
به گفته وي، در راستاي حفظ ذخاير كيلكا ماهيان درياي خزر، كيلكاگيران استان‌هاي مازندران و گيلان در فصل بهار جهت زادآوري به صيد اين گونه اقدام نمي‌كنند.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)