امروز : دوشنبه 24 مرداد 1401 بروزرسانی:1401/05/24

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

12:10 PM 1401/04/14 تعداد بازدید: 62

مدير كل شيلات خوزستان درخصوص صرفه جويي مصرف برق در مجتمع هاي آبزي پروري بيان داشت: در مجتمع هاي بزرگ آبزي پروري ازجمله آزادگان اهواز و شهيد احمديان خرمشهر همكاري خوبي در كاهش مصرف برق در ساعات اوج مصرف برق صورت مي گيرد و انتظار است مشوق هايي در اين خصوص توسط سازمان آب و برق استان داده شود.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، فتح الله ابوعلي مديركل شيلات خوزستان در نشست تخصصي با خبرنگاران در اتاق خبر اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان پيرامون "مديريت توليد در مزارع آبزي پروري در شرايط كم آبي" با اشاره به ظرفيت هاي شيلاتي استان در حوزه صيد و صيادي گفت: ما در گوشه اي از خليج فارس واقع شده ايم كه كم عرض بوده و مرزهاي مشترك نزديكي با كشورهاي عراق و كويت داريم كه امكان فعاليت در اعماق بيشتر را محدود كرده است و عليرغم اينكه وسعت سواحل نسبت به استان هاي بوشهر، سيستان و بلوچستان و هرمزگان بسيار پايين است در حوزه آب هاي جنوب در جايگاه چهارم صيد و صيادي قرار داريم و در بحث دريا به دليل محدوديت صيدگاه ها و حفظ ذخاير آبزيان امكان توسعه فعاليت هاي صيادي را نداريم.
مديركل شيلات خوزستان  ظرفيت هاي مغفول استان كه در سال هاي گذشته استفاده هاي چنداني از آن ها نشده است را  زه آب هاي كشاورزي، آب هاي نامتعارف، فعاليت هاي تلفيقي با كشاورزي و باغباني، سواحل و آب هاي شور بر شمرد و با بيان اينكه در بخش سواحل برنامه هاي مفصلي از ابتدايي تا انتهايي ترين نقاط ساحلي استان برنامه ريزي و در دست اجرا است اظهار داشت: طي بررسي و مطالعات اوليه حدود ۳۸ هزار هكتار اراضي ساحلي شناسايي و پروژه هاي بزرگي در همين راستا طراحي و در حال پيگيري است.
ابوعلي اظهار داشت: برخي طرح هاي شيلاتي از سالهاي گذشته آغاز شده و در حال اجرا هستند مانند پرورش ميگو در چوئبده شهرستان آبادان كه با ظرفيت محدودي فعاليت مي كند و يا در هنديجان كه 2 واحد در مجموع يك هزار و 500 هكتار پرورش ميگو در حال ساخت است كه اولين واحد توليدي طرح ۳۵۰ هكتاري تا پايان تيرماه سال جاري و دومين واحد در سال هاي آينده به بهره برداري مي رسد.
وي ادامه داد: ساير طرح ها در خرمشهر و سواحل آبادان به عنوان اولين نقاط ساحلي مورد نظر تا ماهشهر و هنديجان تا آخرين نقطه مرزي ما با استان بوشهر كه روستاي امامزاده عبدالله در شهرستان هنديجان است، طرح هاي بزرگي در حوزه پرورش ماهيان دريايي و ميگو تحت عنوان آبزيان دريايي پيش بيني شده كه مطالعات آن انجام شده و آماده سرمايه گذاري است.
ابوعلي شرايط اقليمي استان خوزستان را براي پرورش ماهيان خاوياري بسيار مناسب دانست و بيان داشت: يكي از بزرگترين واحدهاي توليد خاويار كشور در شهرستان دزفول راه اندازي خواهد شد و مزرعه پرورش ماهيان خاوياري در شهرستان گتوند نيز امسال به بهره برداري مي رسد.
اين مقام مسئول بيان داشت: وجود زه آب هاي فراوان ناشي از فعاليت هاي كشاورزي در استان يك ظرفيت جديد و به نوعي يك تهديد محسوب مي شود و براساس اقدامات مطالعاتي صورت گرفته مي توانيم آن تهديدها را ظرفيت سازي و به فرصت هاي آبزي پروري تبديل كنيم.
مديركل شيلات خوزستان يكي ديگر از ظرفيت هاي مهم استان را بحث كشت تلفيقي با زراعت و باغداري مطرح و اضافه كرد: حدود۱۶۰هزار هكتار اراضي كشت هاي دايمي از جمله باغات، نيشكر و ساير كشت هاي دايمي وجود دارد و اين در شرايطي است كه با محدوديت منابع آبي مواجه هستيم و ممكن است برخي زراعت ها و پرورش آبزيان دچار مشكل شوند، اگر در اين واحدها بتوانيم طرح هاي نوين آبزي پروري اجرا كنيم باعث افزايش بهره وري و جبران خسارت هاي ناشي از كم آبي و خشكسالي در ساير بخش ها خواهد شد.
ابوعلي در بخش ديگري از سخنان شان به اثرات كاهش بارندگي ها اشاره و كاهش منابع آبي پرداخت و با بيان اينكه طي 2 سال اخير مشكلاتي در بحث تامين آب داشتيم كه با پيش بيني و عملياتي كردن سياست ها و برنامه هاي كارشناسي توانستيم تا حدود زيادي اين شرايط را كنترل كنيم توضيح داد: متاسفانه عليرغم اينكه خوزستان از بيشترين حجم آبهاي جاري كشور برخورداراست ولي با بيشترين مشكلات آبي مواجه است و به دليل اينكه هم وسعت و ظرفيت هاي استان بالاست و هم اينكه از نظر كيفي وقتي آب وارد دشت هاي استان مي شود به سمت پايين دست مي رود در حالت عادي كيفيت آب پايين مي آيد و در سال هايي كه خشكسالي وجود دارد اين قضيه تشديد مي يابد.
وي تصريح كرد: سال گذشته براي اولين بار بود كه آبزي پروري ما به اين شدت تحت تاثير خشكسالي قرار گرفت و خسارات زيادي متحمل شديم ولي باعث شد كه از همان ابتداي كار برنامه هايي را پيگيري كنيم تا خسارت ها كاهش يابد و كاهش توليد در حوزه هاي خسارت ديده درساير مزارع جبران شود كه با اين كار خسارت كلي استان در نهايت به زير پنج درصد رسيد.
لزوم ارائه طرح هاي تشويقي توسط سازمان آب و برق به آبزي پروران كم مصرف
مديركل شيلات خوزستان علاوه بر كمبود منابع آبي، مشكل قطعي برق را از ديگر دغدغه هاي آبزي پروران خواند و ادامه داد: از ابتداي سال جاري تاكنون كلاسهاي آموزشي مديريت منابع آبي براي بهره بردان برگزار شد و با مديريت بهتر توانستيم خسارات كلي به صنعت آبزي پروري را كاهش دهيم؛ هر چند كه در حوزه كرخه و دز خسارات زيادي ديديم ولي با توجه به كاري كه در ساير حوزه ها صورت گرفته توانستيم خسارت هاي سال گذشته را كم كنيم.
وي در خصوص صرفه جويي مصرف برق در مجتمع هاي آبزي پروري بيان داشتند در مجتمع هاي بزرگ آبزي پروري از جمله آزادگان اهواز و شهيد احمديان خرمشهر همكاري خوبي در كاهش مصرف برق در ساعات اوج مصرف برق صورت مي گيرد و انتظار است مشوق هايي در اين خصوص توسط سازمان آب و برق استان داده شود.
اولين قفس دريايي خوزستان امسال نصب مي شود
ابوعلي با تاكيد بر اينكه ما متعهد به كاهش مصرف آب در فعاليت هاي آبزي پروري هستيم و راهكارهايي از جمله فروش حجمي آب و نصب كنتور حجمي در مجتمع هاي آبزي پروري به متوليان آب ارائه نموده ايم.
به گفته ابوعلي، مبناي توسعه شيلات براساس ارائه رويكردهاي جديد در حوزه آبزي پروري دنبال مي شود و در شرايط فعلي تنها استفاده از ظرفيت هاي آب شيرين به شيوه هاي نوين آبزي پروري در پرورش متراكم و فوق متراكم آبزيان امكان پذير است.
وي يادآور شد: در بخش هاي غير از آب شيرين، پتانسل هاي متنوعي وجود دارد پرورش ماهي در قفس در دريا و خوريات هدفگذاري شده است هم اكنون مجوز پرورش ماهي در قفس در تعدادي از خوريات اخذ شده است و اميدواريم اولين قفس دريايي در تابستان سال جاري در دريا نصب و راه اندازي شود.
مديركل شيلات خوزستان در بخش پاياني اين نشست در پاسخ به سوالي مبني بر وضعيت صيد بي رويه در منابع آب هاي داخلي و استفاده از روش هاي صيد مخرب مانند شوكر و وسايل الكتريكي و... بيان نمودند ماموريت اصلي شيلات در آبهاي داخلي مانند رودخانه ها و تالاب هاي استان فقط در جهت رهاسازي بچه ماهي و كمك به حفظ و بازسازي ذخاير ماهيان بومي است و از نظر قانوني محيط زيست متولي حفاظت از آبزيان منابع آبهاي داخلي است و در صورت عدم حفاظت از اين ذخاير ارزشمند و كاهش حق آبه تالاب ها آسيب هاي جدي و جبران ناپذيري در اين زمينه وارد مي شود.
وي پيرامون سوالات مطرح شده در خصوص ساماندهي بازارچه هاي فروش ماهي و تسهيلات ويژه به آبزي پروران نيز افزود: تسهيلات ارائه شده به آبزي پروران در قالب شيلات كارت، تسهيلات تبصره ۱۸، بنياد بركت ،صندوق كارآفريني اميد و... در دست اجراست و موضوع بازارچه هاي فروش ماهي از طريق شهرداري هاي استان در دستور كار است.
 

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)