امروز : دوشنبه 24 مرداد 1401 بروزرسانی:1401/05/24

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

7:58 AM 1401/04/15 تعداد بازدید: 71

سرپرست معاونت صيد و بنادر و ماهيگيري سازمان شيلات ايران از صيد ۹ هزار و ۷۱۴ تُن انواع ماهيان استخواني درياي خزر خبر داد.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، سيد مصطفي بهشتيان در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: بر اساس آخرين آمار ارائه شده از ابتداي فصل صيد در مهرماه سال گذشته تا پايان فصل صيد در بهار امسال ۹ هزار و ۷۱۴ تن انواع ماهيان استخواني از درياي خزر صيد شده است.

سرپرست معاونت صيد و بنادر و ماهيگيري سازمان شيلات ايران با اشاره به كاهش ميزان صيد ماهيان استخواني، گفت: اين آمار در حالي است كه سال ماقبل آن شاهد صيد ۱۱ هزار و ۶۱ تن انواع ماهيان استخواني در درياي خزر بوده ايم.
اين مقام مسئول در سازمان شيلات ايران، مهمترين دليل اين كاهش را به شرايط آب و هوايي، طوفاني بودن دريا و كاهش درياروي صيادان نسبت داد.
وي اشاره به اينكه در صيد ماهيان استخواني درياي خزر از ۱۲۳ شركت تعاوني صيد پره، ۱۱۷ شرك فعال هستند، اذعان داشت: از اين تعداد ۴۹ شركت در استان گيلان، ۵۲ شركت در مازندران و ۱۶ شركت در استان گلستان فعاليت دارند.
سرپرست معاونت صيد و بنادر و ماهيگيري سازمان شيلات ايران، خاطرنشان ساخت: بخش عمدۀ ماهي صيد شده درياي خزر در سه استان شمالي به فروش مي‌رسد و بخشي نيز به استان تهران وارد مي‌شود.
بهشتيان با بيان اينكه در درياي خزر بالغ بر ۱۵ گونه ماهي استخواني زيست مي‌كنند، اظهار داشت: بيشترين ميزان صيد ماهيان استخواني به صيد گونه‌هاي سفيد، كفال و كپور اختصاص خواهد داشت.
اين مقام مسئول در سازمان شيلات ايران در ادامه گفته‌هاي خود تاكيد كرد: تكثير طبيعي و مصنوعي بچه ماهيان استخواني طي سال‌هاي اخير، نقش بسيار مهمي در بازسازي ذخاير اين گونه ماهيان درياي خزر داشته است.
وي به افزايش سطح آگاهي و دانش صيادان در بازسازي ذخاير ماهيان استخواني درياي خزر اشاره كرد و گفت: با تلاش انجام شده از سوي صيادان سه استان شمالي در تأمين مولد طبيعي، هر ساله بين ۲۵ تا ۳۰ ميليون قطعه بچه ماهي توسط صيادان توليد شده است.
سرپرست معاونت صيد و بنادر و ماهيگيري سازمان شيلات ايران، با اشاره به مشاركت صيادان با سازمان شيلات ايران به منظور تكثير ماهيان استخواني و رهاسازي در آب‌هاي رودخانه‌اي به منظور افزايش ذخاير آبزيان درياي خزر، بيان داشت: در همين راستا طي سال گذشته ۳۶ ميليون قطعه بچه ماهي سفيد در آب‌هاي جنوبي درياي خزر رهاسازي شد.
وي تاكيد كرد: با توجه به اينكه ذخاير آبزيان درياي خزر رو به كاهش است، سازمان شيلات ايران از صيادان انتظار دارد كه سال به سال شاهد افزايش مشاركت در زمينۀ تكثير و رهاسازي گونه‌هاي ماهيان استخواني باشيم.
سرپرست معاونت صيد و بنادر و ماهيگيري سازمان شيلات ايران، تاكيد كرد: صيد ماهيان استخواني درياي خزر در سال ۱۴۰۱ بر اساس اعلام موسسه تحقيقات علوم شيلاتي پس از بررسي ذخاير از اواسط مهر ماه آغاز خواهد شد.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)