امروز : پنج شنبه 7 مهر 1401 بروزرسانی:1401/07/06

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:00 AM 1401/05/22 تعداد بازدید: 188

معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران از خروج ۴۰ فروند شناور صيد صنعتي فانوس ماهيان به كشور‌هاي ديگر جهت انجام فعاليت‌هاي صيادي خبر داد و گفت: اين امر به معناي خروج سرمايه از كشور است كه اميدواريم با عزم ملي براي اجرايي شدن دستورالعمل استاندارد صيد در آب‌هاي عميق به حفظ سرمايه در صنعت شيلات كمك كنيم.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، سيد حسين حسيني در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به اينكه هم اكنون حدود دو سال است كه صيد صنعتي فانوس ماهيان در آب‌هاي عمان تعطيل اعلام شده است، بيان داشت: قصد داريم با بازنگري در نحوه صحيح مديريت صيد از جمله ايجاد روشهاي‌هاي صيد استاندارد بر برداشت از ذخاير آب‌هاي عميق درياي عمان متمركز شويم.
معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران در ادامه گفته‌هاي خود تصريح كرد: برآورد‌هاي صورت گرفته توسط مؤسسه تحقيقات علوم شيلاتي، ذخاير فانوس ماهيان درياي عمان را بيش از دو ميليون و ۳۰۰ هزار تن اعلام كرده است.
وي اظهار داشت: برنامه سازمان شيلات ايران، برداشت حداقل ۱۰۰ هزار تن از اين ذخاير با اعمال مديريت صحيح از آب‌هاي درياي عمان است كه البته اين ميزان برداشت مي‌تواند با توجه به انجام گشت‌هاي تحقيقاتي سال به سال افزايش يابد.
اين مقام مسئول در سازمان شيلات ايران عنوان كرد: اميدواريم با رعايت ملاحظات زيست محيطي و در نظر گرفتن مشكلات اجتماعي ناشي از تعطيلي صيد فانوس ماهيان در منطقه جنوب كشور بتوانيم با جذب سرمايه گذاران و بهره برداران كاملاً ايراني نسبت به صيد اين گونه ماهيان به طور مجدد اقدام كنيم.
به گفته حسيني در راستاي تحقق اين امر پروژه تدوين دستورالعمل استاندارد صيد از آب‌هاي عميق در حال انجام است كه بلافاصله پس از نهايي شدن و تصويب اين دستورالعمل، صيد فانوس ماهيان از سر گرفته خواهد شد.
وي با اشاره به اينكه در گذشته ۹۰ فروند شناور صيد صنعتي فانوس ماهيان به صيد در آب‌هاي عميق درياي عمان اشتغال داشتند، اظهار داشت: از اين تعداد شناور، هم اكنون ۵۰ فروند در اسكله‌هاي جنوبي كشور پهلو گرفته‌اند و ۴۰ فروند مابقي جهت صيد در آب‌هاي عميق به كشور‌هاي ديگر رفته‌اند.
رئيس سازمان شيلات ايران عنوان كرد: خروج ۴۰ فروند شناور صيادي از كشور به معناي خروج سرمايه است كه اميدواريم با عزم ملي براي اجرايي شدن دستورالعمل استاندارد صيد در آب‌هاي عميق به حفظ سرمايه در صنعت شيلات كمك كنيم.
معاون وزير جهاد كشاورزي در خصوص وضعيت بيكاري صيادان فانوس ماهيان، گفت: در حال حاضر بخش اعظمي از اين صيادان بيكار هستند، اما اميدوارم با تدابير در حال انجام مشكلات صيادان نيز با درياروي مجدد به زودي برطرف شود.
حسيني با تاكيد بر اينكه شناور‌هاي چيني ديگر در درياي جنوب اقدام به صيد فانوس ماهي نمي‌كنند، عنوان كرد: برنامه‌اي داريم كه صيد اين ماهي‌ها توسط كشتي‌ها و شناور‌هاي كاملاً ايراني انجام شود كه در آن از نيرو‌ها و خدمه‌هاي ايراني استفاده خواهد شد.
رئيس سازمان شيلات ايران با بيان اينكه برداشت ماهي از قسمت‌هاي عميق دريا از لحاظ علمي درست و منطقي است، گفت: اين بار با اصلاح مديريت و ناوگان‌هاي مناسب ايراني و حتي خدمه‌هاي ايراني كه سيستم‌هاي پيشرفته در سطح بين‌المللي استفاده خواهيم كرد.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)