امروز : چهارشنبه 9 آذر 1401 بروزرسانی:1401/09/08

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

9:27 AM 1401/06/28 تعداد بازدید: 95

نخستين جلسه كميته اجرايي همايش تمدن دريايي - مسير پيشرفت با حضور معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران، دبيرهمايش تمدن دريايي، مسير پيشرفت و مديركل دفتر حفظ و بهسازي منابع دريايي در تاريخ 27 شهريور1401 در سازمان شيلات ايران برگزار شد.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، يكي از مهم ترين  مسايلي كه در بيانيه گام دوم انقلاب بر آن تاكيد شده، تمدن سازي است. از طرفي يكي از منابع تمدن سازي در ايران، درياست. 
در طول تاريخ همواره دريا، تمدن ساز بوده و كشورهايي كه به دريا دسترسي داشته اند از ظرفيت هاي تمدني بهره جسته اند و توانستند قدرت و نقوذ خود را در دنيا گسترش دهند. استفاده از ظرفيت هاي دريايي كشور و رويكرد دريا محوري در برنامه هاي توسعه كشور با عنوان  توسعه پايدار در ابعاد اقتصادي ،فرهنگي و اجتماعي، صنعتي و سرمايه گذاري بيش از پيش نيازمند عزم و اراده قانونگذار، سياستمداران و مجريان ملي و محلي است.

در اين نشست سيدحسين حسيني با اشاره به اهميت حوزه مكران در برنامه تحول شيلات گفت: نيل به پيشرفت و توسعه منطقه مكران و تامين امنيت غذايي در گرو مشاركت نهادها و سازمان هاست كه جا دارد در اين همايش قدم هاي اساسي براي عملياتي كردن همكاري و مشاركت سازمان برداشته شود و لازم است در اين همايش رويكرد عملياتي تفكر غالب باشد و از پتانسيل نيروهاي نظامي براي پيشرفت و توسعه بكار گرفته شود.

طبق اعلام نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران اين همايش در راستاي وظايف قانوني و عملياتي و با حمايت سازمان ها و نهادهاي دريا محور، از جمله سازمان بنادر و دريا نوردي، شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران، شركت ملي نفتكش، سازمان صنايع دريايي، سازمان شيلات ايران، دانشگاه ها و موسسات علمي، نهادهاي قانونگذار و اجرايي برگزار مي شود و تلاش دارد با برپايي اين همايش زمينه هاي توسعه پايدار در مناطق و سواحل جنوبي كشور به خصوص سواحل مكران را عملياتي و اجرايي نمايد.
گفتني است محورهاي همايش عبارت است از: ابعاد نظري و تاريخي تمدن دريايي، توسعه پايدار، توليد دانش بنيان، اشتغال آفريني و تمدن دريايي، ، ژئوپليتيك و جغرافياي دفاعي، امنيتي درياها در تمدن دريايي، آمايش و عمران دريا و سواحل در تمدن دريايي، حقوق، ديپلماسي و حكمراني در تمدن دريايي، فرصت‎ها و چالش‌هاي توسعه سواحل مكران در تمدن دريايي مبتني بر بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)