امروز : شنبه 8 مهر 1402 بروزرسانی:1402/07/06

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:34 AM 1401/06/29 تعداد بازدید: 67

مديركل شيلات هرمزگان با اشاره به با اجراي طرح دريابست از يكم تا پانزدهم مهرماه سال جاري درسرتاسر آبهاي استان هرمزگان گفت: اجراي اين طرح كمك شاياني به حفظ ذخاير آبزيان و همچنين پايداري صيد و صيادي مي كند.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، عبدالرسول دريايي با اشاره به اجراي طرح دريابست  در هرمزگان و ديگر مناطق ساحلي كشور و دنيا گفت: اين طرح از سنت هاي صيادان هم است كه از حيث علمي نيز مورد تائيد پژوهشكده اكولوژي خليج فارس و درياي عمان قرار گرفته بي شك تاثير بسزايي خواهد داشت.

دريايي از صيادان به عنوان  بهره برداران اصلي اجراي طرح دريابست ياد كرد و خاطر نشان شد: دست آوردهاي سازنده اي اجراي طرح دريابست بدون شك نقش بسزايي در افزايش صيد و صيادي دارد و اميد داريم همانطوركه بيشترين فايده اجراي اين طرح براي صيادان است، بيشترين مشاركت را نيز در اين مهم صيادان داشته باشند.
وي دريابست را نتيجه همفكري گروهي در كميته مديريت صيد در استان با برنامه‌ريزي‌ها، هماهنگي‌ها و ديدگاه‌هاي كارشناسان پژوهشكده اكولوژي خليج فارس و‌درياي عمان ،جامعه صيادي، دريانوردان،مراجع علمي، شوراي تامين و ....خواند.


در زمان اجراي دريابست تامين ماهي از استان هاي همسايه صورت مي گيرد
مديركل شيلات هرمزگان افزود: در راستاي اجراي موفق طرح دريابست همه هماهنگي هاي لازم با نهاد ها و دستگاه هاي ذي ربط بويژه قرار گاه امنيت غذايي صورت مي پذيرد و حتي در جهت تامين ماهي و آبزيان در روزهاي دريابست با استان هاي همسايه در جهت تامين آبزيان خوراكي رايزني لازم صورت گرفته است.
دريايي رايزني با قرار گاه امنيت غذايي جهاد كشاورزي ؛نيروهاي نظامي و انتظامي و .... جهت ممانعت از خروج ماهي در اين ايام از استان و همچنين تسهيل ورود آبزيان خواركي به استان در اين ايام را از اقدامات و برنامه هاي شيلات استان براي اجراي طرح دريابست در هرمزگان خواند.

نگاهي به مزاياي اجراي طرح دريابست،دريابست فرصتي براي تنفس دريا
وي حفاظت از مولدين و نوزادان آبزيان در صيدگاهها (بهار و پاييز فصول تخمريزي آبزيان)،  كاهش فشار صيد و جلوگيري ازفعاليت صيادان غيرمجاز، اجراي عدالت جهت سهم دهي به صيادان قانوني، كاهش آلودگي دريا و ايجاد شرايط آرامش در صيد گاهها، فرصت مناسب جهت تعميرات ادوات و شناورهاي صيادي جهت افزايش راندمان، افزايش راندمان صيد بعد از اجراي طرح، كاهش مصرف سوخت بعنوان سرمايه ملي ،ترميم ذخاير و فرصتي جهت احياي نسل انواع آبزيان و ...را از اهم مزايا اجراي اين طرح خواند.

دريابست فقط مختص استان هرمزگان و ايران نيست

مديركل شيلات هرمزگان با اشاره به اينكه اجراي طرح دريابست فقط مختص هرمزگان و ايران نيست گفت: اجراي اين طرح در استان هاي خوزستان و بوشهر و  ...صورت گرفته است و حتي در برخي از كشورها مانند كره جنوبي زمان انجام اين طرح بسته به شرايط به بيش از 300روز نيز رسيده است.
دريايي با بيان اينكه بدون شك كاهش صيد و صيادي در هر مقطع زماني مي توانند براي آبزيان مفيد باشد و نقش بسزايي در بازسازي و حفظ ذخاير دارد تصريح كرد : دريابست و اجراي آن در ابتداي پائيز و در تاريخ ياد شده با مشورت جامعه صيادي، اقدامات كارشناسي و نظر پژوهشكده اكولوژي خليج فارس و درياي عمان است.

اثرات ناشي از دريابست براي همه آبزيان است نه تنها ميگو

وي افزود : با توجه به نزديكي فصل صيد ميگو،ممكن است تصور شود اجراي طرح دريابست تنها براي اثر گذاري در فصل صيد ميگو و براي اين آبزي باشد در حالي كه با جراي اين طرح همه آبزيان و به كل اكوسيستم دريايي فرصت تنفس و بازسازي خود را مي يابد.
مديركل شيلات هرمزگان دريابست را ضرورتي لازم براي احياي همه ذخاير آبزيان خليج فارس خواند و گفت: كاهش منابع آبزيان خليج فارس در دهه‌هاي اخير به دليل افزايش آلودگي‌هاي دريا، تخريب زيستگاه‌ها بر اثر فعاليت‌هاي صنعتي  و بويژه برداشت و صيد بي رويه باعث شد تا براي احياي اين منابع طرح "دريابست" در استان هرمزگان و ساير استان‌ها و پيرو ابلاغ رسمي سازمان شيلات ايران و مصوبات شوراي تامين استان انجام خوان شد و در اين خصوص همه همكاري خواهند گرد

ساير اقدامات شيلات هرمزگان در راستاي حفاظت و تقويت ذخائر ژنتيكي آبزيان

دريايي با اشاره به اهميت حفاظت و تقويت ذخائر ژنتيكي آبزيان ،  اعمال دريابست مقطعي و طولاني ،رهاسازي و بازسازي دخائر آبزيان، ايجاد زيستگاههاي مصنوعي،جلوگيري و ممانعت از آلودگي  خوريات و بهسازي خوريات و زيستگاههاي آبزيان را از اهم اقدامات و برنامه هاي شيلات استان هرمزگان در اين زمينه خواند.

تشكيل "ستاد اجراي دريابست "در شيلات هرمزگان
دريايي با تائيد اينكه پژوهش‌ها و تحقيق‌ مراكز تحقيقاتي و پژوهشي فايده‌مندي اين طرح را تاييد كرده است گفت: اميد داريم با اجراي موفق اين طرح در استان هرمزگان شاهد بهره مندي دريا و صيادان از مزاياي اجراي اين طرح باشيم.
مديركل شيلات هرمزگان از تشكيل "ستاد اجراي دريابست "در شيلات هرمزگان با رياست مدير كل شيلات استان و دبيري معاون صيد و بنادر ماهيگيري شيلات استان در اداره كل شيلات هرمزگان خبر داد و گفت: اين ستاد به منظور هرچه موفق تر برگزار شدن دريابست در استان هرمزگان تا پايان اين طرح به صورت منظم تشكيل جلسه، برنامه ريزي و اقدام لازم را خواهد داشت.
./
تم

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)