امروز : شنبه 15 بهمن 1401 بروزرسانی:1401/11/13

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

10:47 AM 1401/11/03 تعداد بازدید: 85

جلسه طرح ملي شهرهاي مولد كشاورزي روز گذشته به رياست معاون اول رييس جمهور برگزار شد.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دولت، دكتر محمد مخبر در اين جلسه، توسعه اقتصاد دريامحور را از جمله برنامه هاي مهم دولت سيزدهم خواند و تصريح كرد: مسائل روزمره و جاري نبايد دولت و دستگاه ها را از برنامه ريزي براي كارهاي اساسي و تحولات مهم براي آينده ايران بازدارد.
وي با اشاره به اهميت تغيير سبك شهرسازي به سبك ايراني- اسلامي و توسعه عادلانه و پايدار براي تأمين امنيت غذايي در راستاي طرح هاي آمايش سرزميني، افزود: نوار ساحلي جنوب كشور ظرفيتي بزرگ براي كشاورزي و آبزي پروري براي تمركز جمعيتي و ساخت شهرهاي جديد است. ساخت شهرهاي جديد در اين مناطق با توجه به اهميت اقتصاد دريا مي تواند علاوه بر اشتغالزايي از مهاجرت به شهرهاي بزرگ و پديده حاشيه نشيني در كلانشهرها نيز جلوگيري كند.
معاون اول رئيس جمهور تهيه يك نقشه جامع، دقيق و زمانبندي شده بر اساس اقليم جغرافيايي براي اين شهرها را ضروري خواند و تاكيد كرد: شهر‌هاي مذكور بايد به نحوي طراحي شوند كه به طور همزمان هوشمند، علمي، برخوردار از امكانات روز، داراي انرژي‌هاي نو، مولّد، تاثيرگذار و متناسب با سبك زندگي اسلامي-ايراني بوده و جذابيت لازم جهت جذب مردم به سواحل جنوبي را داشته باشند.
در اين جلسه كه با حضور وزراي راه و شهرسازي و جهاد كشاورزي و همچنين مسئولان دستگاه هاي مربوطه در حوزه كشاورزي، آبزي پروري و شهرسازي برگزار گرديد، گزارشي از اقدامات انجام شده در راستاي طراحي زيرساخت ها و ساخت شهرك ها با محوريت خانه هاي مولد، اشتغالزا و خانواده محور ارائه شد.
بر طبق اين گزارش در نوار ساحلي جنوب كشور پنج نقطه ساحلي با ظرفيت ۷۵۰۰ واحد، پنج مجري و پنج شركت سرمايه گذار صاحب صلاحيت در استان هاي بوشهر، هرمزگان و سيستان و بلوچستان شناسايي و معرفي شده اند.
در همين زمينه برنامه ريزي لازم براي تأمين مالي، اخذ مجوزهاي اوليه، ايجاد زيرساخت هاي شهري، آموزش و ترويج اشتغال كشاورزي، ايجاد ارزش افزوده و ايجاد بازار قطعي محصول انجام شده و انتظار مي رود با استفاده از ظرفيت فناوري و شركت هاي دانش بنيان بتوان با افزايش بهره وري و كاهش هزينه هاي جاري، در قالب اين طرح ملي درآمدزايي مناسبي در كنار سكونت براي خانواده ها ايجاد كرد.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)