امروز : جمعه 4 اسفند 1402 بروزرسانی:1402/12/02

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

9:25 AM 1402/06/29 تعداد بازدید: 112

در كميته مديريت صيد استان هرمزگان اجراي طرح دريابست از سي ام شهريور ماه تا هشتم مهرماه سال جاري تصويب شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مديركل شيلات هرمزگان در كميته مديريت صيد استان هرمزگان، با اشاره به صيد بالغ بر ۳۲۱ هزار تن انواع آبزيان و وجود بالغ بر ۳۵ هزار نفر صياد و چهار هزار و ۵۰۰ فروند شناور صيادي در استان هرمزگان گفت: هرمزگان به عنوان قطب صيد و صيادي كشور و داراي عنوان بزرگترين جامعه صيادي و رتبه اول صيد و صيادي كشور مطرح است.

وي تصريح كرد: اين مهم بيانگر نقش صيد و صيادي در معيشت ساحل نشينان است و بيانگر محوريت صيد و صيادي در پايداري و ارتقاي اشتغال، توسعه سواحل و رونق اقتصادي در استان هرمزگان است.

مسعود باراني با تاكيد بر لزوم اجراي طرح دريابست گفت: با اجراي طرح دريابست و با توجه به عدم درياروي شناورهاي صيادي امكان تخلف شناورهاي صيادي به كمترين حد ممكن مي‌رسد و نقش بسزايي در كاهش فشار بر ذخاير آبزيان دارد.

وي با اشاره به ممنوعيت صيد همه آبزيان در زمان دريابست  افزود: براساس برنامه ريزي‌‌هاي انجام شده اين طرح قبل از شروع فصل صيد ميگو و در صيدگاه هاي    شرق جاسك تا بركه سفلين در شهرستان بندرلنگه انجام مي‌شود.

وي با اشاره به همكاري استانداري ،نيروهاي نظامي و انتظامي،  پژوهشكده اكولوژي خليج فارس و درياي عمان و همه دستگاه هاي مرتبط در اجراي اين طرح، خاطر نشان كرد: در مدت اجراي اين طرح در صورت مشاهده كوچكترين تخلف در كميسيون رسيدگي به تخلفات صيادي و محاكم قضايي با متخلفين برخورد خواهد شد .

مسعود باراني در اين نشست با اشاره به اجراي موفقيت آميز طرح دريابست هرمزگان در سال هاي گذشته گفت: اين طرح از سنت هاي صيادان در سالهاي دور بوده است و نزديك به دو دهه پيش در استان توسط خود صيادان نيز به اجرا در مي آمده است كه با توجه به وضعيت ذخاير آبزيان و مزاياي اجراي اين طرح براي صيد و صيادي پايدار پيرو ابلاغ سازمان شيلات ايران،  كميته مديريت صيد استان تصميم به اجراي مجدد آن در سال‌هاي اخير نموده است.

مديركل شيلات هرمزگان با اشاره به نقش مهم صيد و صيادي اصولي  و استفاده از ادوات صيد مجاز در حفظ دخاير آبزيان، افزود: همكاري بيش از پيش جامعه صيادي نقش مهمي درحفظ منابع آبزيان براي نسل آينده و صيد پايدار به ويژه اجراي دريابست خواهد داشت.

مسعود باراني يادآور شد: آنچه مسلم است با اجراي طرح ممنوعيت عمومي صيد تمامي گونه هاي آبزي (دريابست) شرايط بهتري براي رشد و تكثير و احياي نسل آبزيان در زيستگاه هاي طبيعي فراهم مي شود.

باراني حفاظت از مولدين و نوزادان آبزيان در صيدگاه ها، كاهش فشار صيد و جلوگيري از فعاليت صيد غيرمجاز، اجراي عدالت جهت سهم دهي به صيادان قانوني، ايجاد شرايط آرامش در صيدگاه ها، افزايش راندمان صيد بعد از اجراي طرح ،ترميم ذخاير و فرصتي جهت احياي نسل انواع آبزيان و ...را از اهم مزايا و اهداف اجراي اين طرح است.

مديركل شيلات هرمزگان تصريح كرد: دريابست در آبهاي هرمزگان بي شك مي تواند فرصتي مغتنم براي مديريت صيد مسئولانه و كاهش فشار بر ذخاير آبزيان باشد و شيلات هرمزگان همه ساله با توجه به فصل تخم ريزي آبزيان به ويژه گونه‌هاي ارزشمند در فصل بهار ، بر اساس اعلام نظر تعاوني ها ي صيادي و پژوهشكده اكولوژي خليج فارس و درياي عمان ممنوعيت صيد اعمال مي كند.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)