امروز : جمعه 4 اسفند 1402 بروزرسانی:1402/12/02

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

11:06 AM 1402/09/05 تعداد بازدید: 130

جنگل هاي مانگرو  از پر توليد ترين اكوسيستم ها بوده و نقش اساسي در تداوم چرخه حيات آبزيان ايفا مي كند. 


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران معاون وزير و رييس سازمان شيلات ايران در پيامي به نشست تخصصي جنگل هاي حرا و نقش آن در بازسازي ذخايرگفت:جنگل‏هاي مانگرو با مساحتي بيش از 16 ميليون هكتار  در 124 كشور پراكنده هستند، اگر خدمات اكوسيستمي اين جنگل ها مانند خدمات حفاظتي، محيطي و زيستگاهي را مرور كنيم، در مي يابيم كه اين جنگل ها از پر توليد ترين اكوسيستم ها هستند. خدماتي مانند جذب مواد زايد، ترسيب كربن و تاثير آن بركيفيت آب و هوا و تغييرات اقليمي، غناي آب‎هاي ساحلي، تقويت شبكه غذايي ، ايجاد محيط مناسب براي توليد مثل ماهي‏ ها و ديگر جانوران، حفاظت خطوط ساحلي در مقابل طوفان و سيل از مهمترين اين كاركردها هستند. 
در ادامه اين پيام آمده است:جنگل‎هاي مانگرو در ايران مساحتي بيش از بيست هزار هكتار دارند كه در 21 رويشگاه ، 10 شهرستان و سه استان بوشهر، هرمزگان و سيستان و بلوچستان پراكنده شده اند كه اين رويشگاه ها عموما از زيستگاه هاي نادر آبي و مناطق حفاظت شده  به حساب مي آيند زيرا پناهگاهي براي انواع آبزيان و زيستگاه توليد مثلي و يا نوزاد گاهي آبزيان هستند و در تداوم چرخه حيات انواع مختلفي از آبزيان ايفاي نقش مي كنند، لذا از نظر شيلاتي بسيار حايز اهميت هستند.
اين پيام مي افزايد:بر خلاف آنچه كه در برخي ديگر از كشورها رخ داده است، خوشبختانه فعاليتهاي شيلاتي كمترين آثار منفي را بر جنگل هاي مانگرو داشته است و حتي در برخي مناطق با توسعه فعاليتهاي آبزي پروري، توسعه وسعت مانگرو ها نيز ديده شده است. جنگلهاي حرا باهوكلات از جمله اين مناطق است كه عليرغم دست بردن جوامع محلي براي چراي دام و قطع درختان، تحت تاثير پساب مزارع ميگو با افزايش وسعت اين جنگلها مواجه هستيم . همچنين كاشت نهال مانگرو در مجتمع هاي پرورش ميگو از ديگر فعاليت‌هايي بوده است كه در سالهاي گذشته فرصتي را براي توسعه اين جنگلها فراهم كرد و اميدواريم كه در طرح كاشت يك ميليارد درخت نيز ما بتوانيم سهمي را براي كاشت درختان حرا در مجتمع هاي آبزي پروري در نظر بگيريم و براي اين كار اعلام آمادگي كرده ايم. 
در ادامه اين پيام آمده است:از آنجا كه حفاظت و مديريت مانگروها بر طبق قوانين به دو سازمان حفاظت محيط زيست و سازمان منابع طبيعي و آبخيزداري سپرده شده است، سازمان شيلات به طور مستقيم در اين خصوص وظيفه اي ندارد اما به دليل نقش اين اكوسيستم بر ذخاير ابزيان، خود را مسئول مي دانيم. اميداست اين نشست علمي در كنار پرداختن به كاركردهاي اين اكوسيستم راههاي مديريت و بهره برداري پايدار از اين اكوسيستم ها را ارايه دهدو نقش هر يك از دستگاه هاي اجرايي را تبيين كند.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)