امروز : دوشنبه 27 فروردین 1403 بروزرسانی:1403/01/27

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

10:34 AM 1402/12/07 تعداد بازدید: 64
۴۱۰ ميليون قطعه انواع بچه ‌ماهي با هدف بازسازي و حفاظت از ذخاير ژنتيكي آبزيان در سال جاري در درياي خزر و آب‌هاي داخلي كشور رهاسازي شد كه نسبت به سال گذشته حدود ۱۱ درصد افزايش نشان مي‌دهد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مديركل دفتر بازسازي و حفاظت از ذخاير ژنتيكي آبزيان سازمان شيلات ايران در گفت و گو با خبرنگار ما با بيان اين مطلب افزود: از ۴۱۰ ميليون قطعه بچه ماهي، ۳۶۵ ميليون قطعه توسط مراكز ملي بازسازي ذخاير آبزيان و بيش از ۴۴ ميليون قطعه با مشاركت جامعه صيادي و بهره‌برداران محلي به صورت تكثير طبيعي رهاسازي شده است.

ناصر كرمي‌راد افزود: از ۳۶۵ ميليون قطعه بچه ماهي رهاسازي شده، نزديك به ۲۰ ميليون قطعه، سهم آب‌هاي داخلي و ۳۴۵ ميليون قطعه سهم درياي خزر بوده است.

وي اظهار داشت: ۳۶۵ ميليون قطعه بچه ماهي كه توسط مراكز تكثير و بازسازي ذخاير آبزيان رهاسازي شده شامل گونه‌هايي همچون ماهي سفيد، انواع ماهيان خاوياري، ماهي سيم، سوف، كپور دريايي، كپور تالابي، كلمه، شاه كولي، سياه كولي، اردك ماهي و ماهي آزاد مي‌باشد.

كرمي‌راد ميزان رهاسازي بچه ماهي از گونه ماهي سفيد در درياي خزر را در سال جاري ۲۲۶ ميليون قطعه عنوان كرد.

وي تصريح كرد: رهاسازي بچه ماهيان پس از دو تا سه سال در سبد صيد صيادان خود را نشان مي‌دهد.

مديركل دفتر بازسازي و حفاظت از ذخاير ژنتيكي آبزيان سازمان شيلات ايران در همين حال گفت: بخشي از بچه ماهي‌هاي تكثير و رهاسازي شده در مسير رسيدن به درياي خزر به دلايلي مانند وجود شكارچيان طبيعي، صيد غيرمجاز، انواع آلودگي‌هاي زيست‌محيطي رودخانه‌ها و بيماري‌ها تلف مي‌شوند، اما ميزان بازماندگي بچه ماهيان رهاسازي شده و ضريب بازگشت شيلاتي بچه ماهيان رهاسازي شده نشان دهنده درصد بالاي موفقيت اين اقدام ملي است، كه سال‌ها است در قالب برنامه‌هاي پنج ساله به صورت اهداف تكليفي سازمان شيلات ايران انجام مي‌گيرد.

وي با بيان اين كه بيش از ۷۰ تا ۸۰ درصد گونه‌هاي درياي خزر براي زادآوري و تكثير به رودخانه‌ها وابسته هستند، اذعان داشت: با توجه به خشكسالي‌ها و تغييرات اقليم و صيد غيرمجاز و شرايط نامطلوب حاكم بر رودخانه‌ها، ماهيان نمي‌توانند به راحتي براي تكثير، خود را به رودخانه‌ها برسانند و از اين رو شرايط تكثير طبيعي وجود ندارد.

كرمي‌راد گفت: امسال در يك اقدام غيرهماهنگ، سازمان حفاظت محيط زيست كپور معمولي را در زمره گونه‌هاي مهاجم معرفي كرد و با اين اقدام، رهاسازي بچه ماهيان اين گونه ارزشمند را كه بيش از سه دهه با هماهنگي اداره‌هاي كل استاني سازمان محيط زيست در منابع آب‌هاي داخلي از جمله در استان خوزستان انجام مي‌شد را گرفتند كه اين اقدام دستيابي به اهداف تكليفي برنامه‌هاي ملي سازمان شيلات ايران را در آب‌هاي داخلي را دچار مشكل كرد.

وي افزود: سازمان شيلات ايران با توجه به اهداف، سوابق و قدمت رهاسازي كپور ماهيان در منابع آب‌هاي داخلي در حال رايزني با سازمان حفاظت محيط زيست براي رفع اين مهم مي‌باشد.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)