امروز : دوشنبه 27 فروردین 1403 بروزرسانی:1403/01/27

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

11:21 AM 1402/12/08 تعداد بازدید: 153

معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران با بيان اينكه استفاده از فنّاور‌هاي نوين كه برخي كشور‌ها مثل ژاپن در آن پيشرو هستند در دستور كار قرار گرفته، گفت: با سازمان يونيدو (سازمان توسعه صنعتي ملل متحد) براي انتقال تنكولوژي‌هاي نوين از صيد تا فرآوري وارد مذاكره شده‌ايم.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران سيد حسين حسيني در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: بيش از ۴۵ درصد صيد كشور به صيد تون ماهيان اختصاص دارد چرا‌كه صيادان كشور ما با بيش از هزار فروند شناور، رتبه اول در غرب اقيانوس هند را به خود اختصاص داده‌اند.

معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان شيلات ايران ادامه داد: ما بايد بتوانيم قابليت‌هاي ديگر مصرف تون ماهيان را به جز كنسرو داشته باشيم و به ارزان سازي و سهم سفره از آبزيان نيز كمك كنيم كه در اين راستا وزارت جهاد كشاورزي، وزارت صمت و بهره برداران بخش خصوصي متوليان اين امر محسوب مي‌شوند.

وي با تأكيد بر اينكه بايد از صيد تا سفره را جهت افزايش توسعه مصرف آبزيان در كشور رصد كنيم، بيان داشت: يكي ديگر از مواردي كه در دستور كار قرار گرفته اين است كه بايد شرايط تازه خوري تون ماهي را در كشور فراهم كنيم.

حسيني اذعان داشت: به همين منظور استفاده از فنّاور‌هاي نوين كه برخي كشور‌ها مثل ژاپن در آن پيشرو هستند در دستور كار قرار گرفته و با سازمان يونيدو براي انتقال تنكولوژي‌هاي نوين از صيد تا فرآوري وارد مذاكره شده‌ايم.

رئيس سازمان شيلات با اشاره به اينكه همچنين در نظر داريم با استفاده  با تكنولوژي‌هاي داخلي براي عبور از روش صيد گيلنت به لانگ لاين اقدام كنيم، گفت: سال گذشته نيز شاهد انتقال مناسب آبزيان از دريا به خشكي توسط كشتي پشتيبان كه براي اولين بار توسط متخصصان ايران به آب اندازي شد، بوديم.

وي با تأكيد بر اينكه موضوع زنجيره ارزش تون ماهيان بسيار حائز اهيمت است، گفت: در حال حاضر توليد تون ماهيان كشور ۲۸۲ تن است كه بخش اعظم آن در قالب كنسرو به بازار عرضه مي‌شود، در نظر داريم در فاز نخست ۱۰ درصد از اين ميزان را به صورت تازه وارد سفره‌هاي ايرانيان كنيم و در فاز‌هاي بعدي اين رقم را به ۵۰ درصد برساينم.

حسيني بيان داشت: از آنجا كه در حال حاضر ۹۶ هزار تُن ماهيان تون ماهي صيد شده از گونه گيدر است، بنابراين مي‌توانيم به راحتي به اهداف در نظر گرفته شده تحقق بخشيم.

رئيس سازمان شيلات ايران در خاتمه در خصوص برنامه‌هاي اين سازمان جهت ارزان‌سازي قيمت كنسرو تون ماهي نيز گفت: با افزايش واردات و ايجاد تعادل بين صيد و واردات، اميدواريم در سال آينده شاهد كاهش قيمت كنسرو تون ماهي و جلوگيري از افزايش بي رويه قيمت‌ها باشيم.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)