امروز : چهارشنبه 15 آذر 1402 بروزرسانی:1402/09/14

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:46 AM 1402/08/23 تعداد بازدید: 132

استان آذربايجان غربي با توليد 6 هزارو 600 تن انواع ماهي در درياچه هاي پشت سد و رودخانه ها، مقام سوم كشوري را در زمينه توليد ماهي در منابع آبهاي داخلي  به خود اختصاص داده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، رييس سازمان جهاد كشاورزي آذربايجان غربي با اعلام اين خبر گفت: آذربايجان غربي با دارا بودن 26 درياچه پشت سد موجود و در حال احداث و بيش از 30 رودخانه دائمي و فصلي به عنوان دومين استان پرآب كشور مطرح بوده و از نظر شيلاتي نيز يكي از قطب هاي مهم توليد ماهي در منابع آبي كشور است.
شهبازي افزود: آذربايجان غربي در زمينه تكثير و پرورش ماهيان سردابي و گرمابي يك قطب مهم در كشور است و در حال حاضر 420 مركز و مزرعه آبزي پروري در استان فعال بوده و توليد آبزيان استان به 18 هزار تن در سال افزايش يافته است.
وي گفت: از مراكز مهم توليد ماهي استان مي توان به درياچه هاي پشت سدارس ، سد ماكو، سدارس2، سد قيقاج ، سد حسنلو و سد بوكان وهمچنين رودخانه زينه رود، سمينه رود، زاب و مهاباد چاي اشاره كرد.
شهبازي بيان كرد: در اين راستا مديريت شيلات و آبزيان سازمان جهادكشاورزي آذربايجان غربي به منظور ايجاد اشتغال پايدار و حمايت از تعاوني هاي صيد وصيادي و نيز حفظ ذخاير ژنتيكي آبزيان ارزشمند منابع آبي استان اقدام به راه اندازي مركز تكثير و بازسازي ذخاير ژنتيكي شهيد كاظمي در شهرستان پلدشت كرده است .
شهبازي ياد آور شد: اين مركز به عنوان سومين مركز بزرگ تكثير بچه ماهيان گرمابي در كشور مطرح است، با مساحتي بالغ بر 60 هكتار در جوار رودخانه پرآب ارس قرار گرفته و بدليل وجود آب كافي و بسيار غني در  رودخانه ارس، در سال جاري تعداد 7/7 ميليون قطعه انواع بچه ماهيان گرمابي در مركز فوق توليد و بعد از رساندن به وزن مناسب در منابع آبي استان و استخرهاي ذخيره آب كشاورزي رهاسازي مي شود.
لازم به ذكر است كه آذربايجان غربي در زمينه تكثير و پرورش ماهيان سردابي يك قطب مهم در كشور بوده و آبزيان ارزشمندي مثل آرتمياي درياچه اروميه و شاه ميگوي دراز آب شيرين سد ارس مختص اين استان است. 
همچنين با توجه به وجود پتانسيلهاي گوناگون در استان به تبع آن آبزي پروري نيز در استان از تنوع خاصي برخوردار بوده و در زمينه هاي تكثيرو پرورش ماهيان سردابي ، گرمابي، ماهيان زينتي ، زالو ، آرتميا و ساير آبزيان طرحهاي شيلاتي در استان راه اندازي و اجرا مي شود.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)