امروز : سه شنبه 8 خرداد 1403 بروزرسانی:1403/03/07

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

10:13 AM 1403/02/24 تعداد بازدید: 56
مدير كل دفتر توسعه و مديريت بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران از عدم نياز جامعه صيادي و صنعت شيلات درياي خزر به ساخت و توسعه بنادر صيادي در طول نوار ساحلي خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، الياس واحدي در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به اينكه در سواحل درياي خزر، كاربرد بنادر ماهيگيري صرفاً براي فعاليت شناور‌هاي صيد ماهي كليكا در نظر گرفته شده است و صيد ساير گونه‌هاي آبزي اين دريا، نيازي به بندر ندارند، گفت: صيد ماهيان استخواني نيز مثل ماهيان سفيد، كپور، كفال و. به روش پره كشي ساحلي انجام مي‌شود.

مدير‌كل دفتر توسعه و مديريت بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران، ادامه داد: همچنين صيد ماهيان خاوياري كه چند سالي است صيد تجاري آن‌ها با توافق جمعي كشور‌هاي حاشيه درياي خزر براي حفاظت از اين گونه ارزشمند ممنوع شده است، قبلاً در صيدگاه‌هاي داخل دريا انجام و بدون نياز به بندر به ساحل آورده مي‌شد.

واحدي با اشاره به اينكه  صيد كيلكا نيز با بروز بحران زيستي گونۀ آبزي شانه‌دار مهاجم درياي خزر نسبت به سال‌هاي اوج صيد به حدود يك پنجم تقليل يافته است، گفت: از اين رو نياز به ساخت بنادر ماهيگيري هم نسبت به دو دهه گذشته بسيار كم شده است؛ در شرايط كنوني تخليه كيلكا ماهيان صيد شده از درياي خزر در سه بندر ماهيگيري بابلسر و اميرآباد در مازندران و بندر انزلي در گيلان انجام مي‌شود.

به گفته واحدي، بنادر ماهيگيري استان مازندران به دليل داشتن زيرساخت مناسب‌تر و نزديكي به صيدگاه‌هاي ماهيان كيلكا سهم بيشتري در توليد كيلكا ماهيان دارند؛ در اين زمينه بنادر ماهيگيري بابلسر و اميرآباد به ترتيب با ۱۰ و ۵ هزار تُن تخليه صيد كيلكا در سال سهم اصلي را در تامين اين گونه آبزي دارند كه در تامين پودر ماهي و مصرف انساني اين آبزي نقش اصلي را ايفا مي‌كنند.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)